facebook google +   
(+420) 603 444 238  
eliska.m@volny.cz  

Simultánní tlumočení

Při simultánním tlumočení je obsah projevu tlumočen současně s projevem řečníka (např. na konferencích, přednáškách, seminářích, plenárních zasedáních). Často jsou tímto způsobem tlumočeny rovněž filmy na filmových festivalech. Tento typ tlumočení vyžaduje tlumočnickou techniku, tj. tlumočnickou kabinu, a proto je někdy označováno jako tlumočení kabinové nebo konferenční. Zjevnou výhodou simultánního tlumočení je časová úspornost a možnost tlumočit na velkých mezinárodních konferencích do několika jazyků současně dle potřeb a složení posluchačů.

Simultánní tlumočení bez techniky neboli šeptem

Simultánně lze však tlumočit také bez technických pomůcek, a to šeptem do ucha klienta. Tato tlumočnická praxe se označuje jako šušotáž, tedy tlumočení šeptem (z francouzského chuchoter). Tlumočník většinou sedí těsně vedle svého posluchače a simultánně mu šeptem tlumočí. Tento druh tlumočení je vhodný především při menším počtu jazykově nevybavených posluchačů, kdy se nevyplatí zajišťovat tlumočnickou techniku a zároveň je vhodné tlumočit souběžně a šetřit tak čas všech účastníků. Šeptem lze tlumočit i při pracovních schůzkách a obchodních jednáních, nejčastěji se však využívá při slavnostních večeřích.

Konsekutivní tlumočení

Dalším důležitým druhem tlumočení je tzv. konsekutivní tlumočení - tlumočník obvykle počká, až řečník vysloví část svých myšlenek, odmlčí se a poskytne tlumočníkovi čas k převodu. Typickým příkladem tohoto druhu tlumočení jsou např. projevy na pódiu s použitím mikrofonu. Konsekutivní tlumočení se využívá při obchodních jednáních, pracovních schůzkách, prezentacích, tiskových konferencích, úvodních proslovech, zahajování různých kulturních událostí apod. Výjimkou nejsou jednání spojená s obědem či večeří.

Tlumočnická a ozvučovací technika

Díky dlouhodobé spolupráci s techniky můžeme rovněž zajistit tlumočnickou techniku pro konference, symposia, filmové festivaly a další akce, tj. kompletní konferenční servis. Nabídku techniky lze zaslat až po upřesnění rozsahu akce, počtu účastníků a dalších informací.

Aktuálně

23/08/2017, 08:40
Vítejte na našem novém webu.